Strona głównaUncategorizedKołowrotki w metodzie matchowej

Kołowrotki w metodzie matchowej

O co chodzi w metodzie matchowej?

Metoda matchowa zwana popularnie także odległościową (odległościówką) a także metodą angielską. Jak polska nazwa wskazuje, cechuje się połowem ryb żerujących w znacznych odległościach od brzegu. Najczęściej stosowana jest w zbiornikach zamkniętych, wolnostojących lub rzekach o bardzo swobodnym nurcie. Spotkamy ją zatem na stawach, jeziorach i zaporach.

Prekursorami metody machowej byli członkowie angielskiej drużyny spławikowej, wygrywający między innymi dzięki niej zawody międzynarodowe.

Jeśli chodzi o łowione ryby, metoda odległościowa sprawdza się przy płociach, leszczach, linach, karasiach i karpiach czyli typowych gatunkach ryp żyjących w wodach stojących.

Jaki sprzęt do metody matchowej?

Podstawę sprzętu w metodzie odległościowej stanowi wędzisko, kołowrotek, żyłka i haczyk a także odpowiednie obciążenie.

dki odległościowe stosowane w matchówce zazwyczaj są 3-elementowe. Ich główną cechą jest niska waga przy znacznej długości sięgającej nawet powyżej 4m. Parametry te pozwalają na wykonywanie bardzo długi rzutów, które mogą dochodzić nawet do 100m.

Równie istotna jest żyłka, która powinna cechować się dużym ciężarem właściwym i tonąć dając tym samym lepszą kontrolę wędkarzowi.

Dobierając haczyki należy kierować się długością trzonku – ta powinna być najkrótsza ze względu na zacięcie wykonywane z dużej odległości.

Najczęściej stosowanym spławikiem jest spławik przelotowy waggler.

Kołowrotki matchowe – najistotniejszy element zestawu

Oprócz wyżej wymienionych komponentów, kołowrotki matchowe stanowią podstawę zestawu wędkarskiego w tej metodzie połowu. Ich budowa i właściwości będzie decydować o skuteczności i precyzji działania wędkarza.

Kołowrotki odległościowe cechuje zwiększona średnica rotatora oraz szpuli. Rozwiązanie to sprawia, że przy znacznej długości żyłki, wystarczą spokojne ruchy korbą kołowrotka aby ta zwijała się sprawnie i szybko. Sama szpula kołowrotka jest także płytka a bierze się ta stąd, że żyłki stosowane w metodzie matchowej są cienkie.

W ofercie producentów znajduje się wiele propozycji jednak należy pamiętać, że kołowrotki matchowe nie powinny być zbyt małe dla wygody użytkowania i szybkości zwijania. Jego waga jednak powinna być optymalna, zbyt duża, będzie sprawiała dyskomfort podczas połowów przy zbyt dużym obciążeniu stawów wędkarza. Równie istotny jest hamulec, którego precyzja zdecyduje na skuteczności połowu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne